Úvod / Vše o nákupu / Výrobci a značky investičních drahých kovů

Výrobci a značky investičních drahých kovů

Argor Heraeus

Tento zlatý slitek vyrábí světově známá švýcarská společnost Argor-Heraeus SA, která patří mezi přední rafinéry vzácných kovů (především zlata) a výrobce slitků. Její hlavní sídlo se nachází v městečku Mendrisio v jihovýchodním Švýcarsku.

Slitek odpovídá londýnskému standardu GOOD DELIVERY a je akceptován prakticky všemi obchodníky v Evropě i po celém světě. Na území České republiky se jedná o nejoblíbenější značku zlatých slitků.

Každý zlatý slitek má svůj certifikát a unikátní výrobní číslo. U váhových kategorií do 100 g je certifikát zataven společně se zlatým slitkem v ochranné fólii. Váhové kategorie zlatých slitků 250 g, 500 g a 1000 g jsou volné a certifikát je přikládán odděleně.

Na každém slitku je v jeho přední části vyraženo: logo výrobce, země původu, hmotnost, ryzost, punc a výrobní číslo. Všechny údaje jsou uvedeny také na certifikátu. Zlaté slitky Argor Heraeus SA jsou 24karátové, tj. obsahují 999,9/1000 jednotek zlata. Jejich prodej je osvobozen od DPH.

Valcambi

Slitky značky Valcambi jsou v celé Evropě dobře známy. Jedná se o výrobky jednoho z předních švýcarských a zároveň světových výrobců investičního zlata. Tato rafinerie zpracuje přibližně 2.000 tun vzácných kovů ročně a byla založena v roce 1961 pod jménem Valori & Cambi.

Za pozornost stojí především logo společnosti, které je umístěno na každém slitku. Toto logo představuje obraz vytvořený ze čtyř stejných trojúhelníků, jenž jednotlivě symbolizují 400 uncový zlatý prut obchodovaný zejména Londýnskou burzou LBMA. Kombinace čtyř trojúhelníků tvoří zlatý čtverec - tvar používaný v historii mnoha různými kulturami. Setkáme se s ním např. u tibetských mandal, slavných italských zahradních labyrintů z 18. století, šachovnic, nebo Da Vinciho všeobecně známých kreseb lidské postavy.

Čtyři trojúhelníky nakreslené do kruhu vytvářejí motiv, který je typický pro mnoho univerzálních symbolů a znaků, jako je např. jin a jang, Ollin v Aztécké kultuře, nebo mystický kříž.
Čtyři prvky točící se kolem prázdného středu symbolizují otevřenost, vstřícnost a uvítání.

Tyto slitky z 24 karátového zlata, certifikované švýcarskou firmou Valcambi odpovídají londýnskému standardu Good Delivery a jsou akceptovány na všech trzích s investičním zlatem. Certifikát, který obsahuje logo dodavatele, rafinéra, unikátní číslo a váhu jsou deklarovány na čelní straně slitku.

Zlaté slitky o velikosti 50 x 1 gram se dodávají v průzračné plastové kartičce. Výhodou tohoto produktu pod obchodním označením CombiBar je, že obsahuje padesát jednogramových zlatých slitků a jeho pořizovací cena je narozdíl od nákupu 50 slitků o váze 1 gramu mnohem výhodnější.
Tento produkt je proto jako celek osvobozen od DPH.

Münze Österreich /vyrobeno v Argor Heraeus SA/

Prestižní zlaté investiční slitky pod logem Münze Österreich (Rakouské mincovny) se vyrábějí ve Švýcarsku společností Argor-Heraeus SA.

Slitky jsou tedy kromě loga naprosto totožné, a proto i stejně likvidní. Přední strana slitků je téměř identická, rozdíl slitků je pouze v logu a barevnosti obalu. Umístění značení váhové kategorie, ryzosti a především puncu výrobce, je naprosto stejné se značkou Argor Heraeus.

Zadní strana slitků je také úplně identická a v pravém horním rohu slitků Rakouské mincovny je dokonce umístěno logo rafinerie Argor Heraeus. Zákazník si může být jist tím, že při pořízení slitků z Rakouské mincovny kupuje v podstatě švýcarské zlato ze slévárny Argor Heraeus.

Každý zlatý slitek do váhové kategorie 100 g má zataven certifikát společně se zlatým slitkem v ochranné fólii. Ke slitkům váhové kategorie 250 g, 500 g a 1000 g však nejsou dodávány papírové certifikáty. Na každém slitku je ale jako vždy v jeho přední části vyraženo logo výrobce, země původu, hmotnost, ryzost, punc a výrobní číslo. Prodej těchto slitků je osvobozen od DPH.

Pamp

Název společnosti PAMP je zkratkou pro „Produits Artistiques Métaux Précieux“, volně přeloženo „umělecké produkty z drahých kovů“. Výrobky této společnosti jsou proto známy především pro svůj precizní vzhled. Známý motiv římské bohyně štěstí „Lady Fortuna“ je vyražen na přední straně většiny výrobků PAMP, čímž výrobci dosáhli doslova artistického designu investičních slitků.

Společnost byla založena ve Švýcarsku v roce 1977. Původně razila pouze slitky, které měly hmotnost menší než 100 gramů. Následně rozšířila své služby také na zpracování dalších drahých kovů a také o testování a zajišťování dodávek svých produktů po celém světě. V současnosti společnost zpracovává a dodává slitky z drahých kovů o velké škále hmotnosti (od 12,5 kg až po 1 gram) a jejími klienty jsou centrální i komerční banky, těžební společnosti, výrobci šperků a hodinek, soukromí investoři, obchodníci se vzácnými kovy, velké investiční fondy a další.

Slitky z 24karátového zlata společnosti PAMP jsou certifikovány jako „good delivery“ u Londýnské burzy drahých kovů LBMA, Dubai Multi Commodity Center (DMCC), na předních futures trzích TOCOM, COMEX/NYMEX a Shanghai Gold Exchange (SGE).